8 let pohlcen tradingem

Trading je z mého pohledu jako vrcholový sport. Stejně tak, jako v každém jiném sportu, začátky bývají těžké, až nesnesitelné. Časem se však tato práce změní v životní styl. Trading nelze vnímat jako práci, ale jako koníček a vášeň. Zda-li se u tebe jedná pouze o vášeň, nebo cíl rychlého zbohatnutí, se projeví v prvních měsících.

Většina obchodníků se v prvním roce potýká se stejným problémem – a tím je kapitál. Já osobně jsem strávil desítky hodin týdně sezením u grafů, a v knihách, aniž bych si mohl dovolit obchodovat více než 100$ účet. Postupem času, jsem si však našel druhé zaměstnání, abych si mohl dovolit větší kapitál, což vedlo jen k dalším ztrátám a úpadkům mého kapitálu, který jsem na obchodování měl. Pochopil jsem tedy, že trading není o rychlém zbohatnutí, nýbrž o tvrdé práci. Člověk se celé ty roky vzdělává, aby došel k závěru, že v tradingu je potřeba vzdělávat se každý den. Čím rychleji to pochopíš a akceptuješ, tím rychleji se budeš posouvat vpřed.

Je to již 8 let, co jsem “pohlcen” tradingem a vzdělávám se každý den. Není to jen vzdělávání o trhu, ale i o zkušenostech do života. Trading tě naučí trpělivosti, sebedůvěry a disciplíny. Od té doby, co jsem propadl tradingu, dalo by se říct, že jsem se stal úplně jiným člověkem.

V prvních 2 letech jsem trading vnímal pouze jako svůj koníček, a nikdy by mě nenapadlo, že se jím budu živit. Člověk si uvědomí sílu obchodování kapitálových trhů až v moment, kdy si za své první vydělané peníze jde koupit do obchodu cokoli, co mu udělá radost. V tu chvíli jsem se sám sebe začínal ptát „ a co kdybych si tím dokázal vydělat daleko víc?“
V následujících 3 letech jsem se snažil primárně svůj život směřovat k tomuto cíli, být profesionálním obchodníkem. Víš, spousta lidí si myslí, že trading je pouze o technické analýze. Můžeš mi však věřit, že tomu tak není. Trading je z velké části o hlavě. Dost často jsem si v tuto dobu pokládal otázky typu „Proč můj obchod zase došel do stoplossu?“ a nebo „Je tento vstup správný, nebo to bude zase trefa vedle?“
Pokud si tyto otázky pokládáš taky, věř mi, jsi na dobré cestě, protože stejně jako malé děti, když chceme něco znát, musíme se sami sebe ptát, proč ?
Po 5 letech jsem si tradingem začal vydělávat víc, než ve svých dvou zaměstnáních současně. A tehdy přišel ten zlom. Rozhodl jsem se, že budu TRADER.

Člověk si často myslí, že když přejde ze zaměstnání do tradingu, bude to snadné. V tu chvíli se objeví první háčky. Najednou se staneš samoplátcem, musíš odvádět daně sám/a za sebe a spoustu dalšího. Objeví se i problém, kdy se ráno probudíš a budeš si klást otázky „V kolik hodin budu pracovat, snídat, v kolik si udělám oběd“ , jedním slovem TIME MANAGEMENT. Toto je největší kámen úrazu lidí, co přejdou do full time trader režimu. Za pár měsíců si na tohle zvykneš a pokud tě trading pohltí tak jako mě, uvědomíš si, jak správný krok to byl.

Co se snažím tímto vším říct? Chci ti tímto dát vědět, že trading nemusí být pouze přivýdělek, nebo koníček. Může to být tvůj životní styl a pokud se tak stane, znamená to, že tě trading naprosto a zcela jistě pohltil.